Dorośli i dzieci znają polską legendę, że czarownice miały zwyczaj spotykać się na szczycie Łysej Góry w paśmie Świętokrzyskich Gór. Gmina Werbkowice, również posiada swoją Łysą Górę z tą różnicą, że nasze czarownice nie spotykają się na sabat lecz coroczny "Bal u Magicznych Babek" z mieszkańcami aby ich integrować i aktywizować.

Tegoroczny "Bal u Magicznych Babek" był finałem realizacji projektu "Świetlica łączy pokolenia" sfinansowanego ze środków programu Aktywne Pogranicze. Realizatorem projektu jest grupa nieformalna "KGW Łysa Góra" pod patronatem Stowarzyszenia Wandalowie. Wartość projektu
to 5.000,00 zł. Partnerzy projektu: Gmina Werbkowice i GOK Werbkowice.

W ramach projektu została doposażona kuchnia w świetlicy w miejscowości Łysa Góra w robot wielofunkcyjny.

Odbyło się szereg spotkań łączących pokolenia. Projekt skupiony był na włączeniu seniorów w działania społeczne ich miejscowości. Pierwsze spotkanie polegało na wspólnych rozmowach międzypokoleniowych, opowieściach seniorów o historii, obrzędach i potrawach z ich młodości. Kolejne dwa spotkania polegały na wspólnym działaniu trzech grup wiekowych. Odbyło się wspólne gotowanie według przepisów seniorów. Podczas spotkań powstał produkt promujący miejscowość "Pierniczkowa Czarownica".

Podczas finałowego "Balu u Magicznych Babek" mieszkańcy i zaproszeni goście mieli możliwość spróbować "babcinych smaków": krupnik, pierogi ruskie i z kaszą, gołąbki po staropolsku, kopytka faszerowane, racuchy z jabłkami i placki prażuchy z sosem grzybowym, pączki, pierogi pieczone, paszteciki, placki sodziaki, ćwikła. Podczas wydarzenia zaprezentowana została książka kucharska "Umiem gotować" z 1957 roku. Nie zabrakło wspólnych rozmów, śpiewów, tańców i świetnej zabawy, jak to zwykle bywa u Magicznych Babek w Łysej Góry.