Promocja książki „100-lecie bitwy Polsko-Bolszewickiej oraz miejscowości Hostynne Kolonia”

W sobotę 26 września 2020 roku o godzinie 13:00 przed pomnikiem ku czci poległych żołnierzy 30. Pułku Strzelców Kaniowskich znajdującego się na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej w Hostynnem Kolonii odbyła się Promocja książki „100-lecie bitwy Polsko-Bolszewickiej oraz miejscowości Hostynne Kolonia”.

Podczas uroczystości zostały poświęcone nowe krzyże nad mogiłami poległych i złożone wieńce pod pomnikiem. Następnie Pani mgr arch. Maria Gmyz wygłosiła prelekcję nawiązującą do wydarzeń opisanych w książce „100-lecie bitwy Polsko-Bolszewickiej oraz miejscowości Hostynne Kolonia”. W tym dniu zostały też wręczone nagrody w konkursie plastyczno-literackim "100-lecie Bitwy Polsko-Bolszewickiej". Każdy z uczestników miał możliwość otrzymania książki z indywidualną dedykacją pani Marii Gmyz. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych, które pięknie wykonał zespół Górzanki z Gozdowa.

Wydawnictwo książki „100-lecie bitwy Polsko-Bolszewickiej oraz miejscowości Hostynne Kolonia” bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego. Celem Programu jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli:
- Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski

- Wojewoda Lubelski Lech Sprawka
- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość

Partnerami wydarzenia byli:
- Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

- Program „Warto być Polakiem”
- Wójt Gminy Werbkowice Agnieszka Skubis-Rafalska
- Zarząd Stowarzyszenia i Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej w Hostynnem Kolonii im. 30 Pułku Strzelców Kaniowskich i AK
- Przewodnicząca Komisji Edukacji Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Lubelskiego mgr arch. Maria Gmyz

Patronat Medialny nad wydarzeniem sprawowali:
- TVP3 Lublin

- Polskie Radio Lublin
- Tygodnik Zamojski

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach.