Grupy i zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach
Grupa kuglarska ILUZJA - działalność zawieszona
Grupa ILUZJA powstała w roku 2009 a inspiracją do założenia takiej formacji były działania realizowane w 2008 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach w ramach projektu Warsztat Działań Twórczych PARADIZO przy pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Rozwój Inicjatyw Lokalnych”. Podczas wszelkiego rodzaju warsztatów (teatralnych, muzycznych, z ruchu scenicznego, plastyki teatralnej) dziewczyny poznały też różnorodne techniki kuglarskie. Najbardziej przypadła im do gustu sztuka poi połączona z ogniem dlatego skupiły się głównie na rozwijaniu swoich zdolności w dziedzinie tańca z ogniem. Pierwszy pokaz fireshow zaprezentowały 10 lipca 2010 roku podczas Dni Werbkowic. Od tego czasu grupa daje pokazy na festynach, imprezach: okolicznościowych, charytatywnych, weselach, dla firm prywatnych, w różnych częściach Polski. Mimo, że jest to zdecydowanie żeńska grupa to zdarza im się zapraszać do współpracy brzydszą płeć. W międzyczasie dziewczyny doskonaliły swój warsztat pod okiem instruktora Bartłomieja Kuźmy (w 2011 roku) oraz Marcina Kaweckiego (podczas warsztatów kuglarskich); współpracowały też z grupą Utopia z Zamościa.
Obecnie grupa stara się tworzyć układy tematyczne, które charakteryzują się odpowiednim strojem, makijażem i oprawą muzyczną z podziałem na pokazy:
- nocne (tzw. fireshow) z użyciem sprzętu typu: poi (różne rodzaje), wachlarze, pazurki, skrzydła, kije, levistick, pochodnie oraz drobnych elementów pirotechnicznych,
- dzienne z użyciem sprzętu typu: veil poi, flagi, trójkąty, pompony.
Dziewczyny praktycznie od dziecka aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym gminy Werbkowice, jako wolontariuszki niejednokrotnie pomagają przy organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, często też same wykazują się inicjatywą i pomysłowością (np. organizacja gier terenowych podczas cyklicznego już wydarzenia pn. „Happening z Iluzją”).
Założycielem Grupy Iluzja jest Pani Edyta Pomykała pracownik Gminnego Ośródka Kultury w Werbkowicach.
W skład grupy wchodzą: Joanna Kędzierska (kierownik grupy),Edyta Pomykała, Patrycja Hass, Daria Ciesielczuk (gościnnie), Adriana Kotwica, Karolina Wójtowicz, Alicja Niźnikowska, Aleksandra Wiśniewska, Marika Drożdżak, Julka Jastrzębska, Natalka Jastrzębska, Wiktoria Adamowicz, Ilona Krawczuk, Jagoda Knap, Wiktoria Adamczuk.
Do grupy należeli również:
Monika Adamczyk, Magdalena Krupińska, Justyna Skotnicka, Karina Sołtysiak, Konrad Mazurek, Martyna Kozioł, Krystian Majkutewicz, Wiktoria Ćmiel, Joanna Skowyra, Ewa Czarnecka.
Grupa SPARKS
Grupa SPARKS
Sparks (czyli Iskry) to grupa zajmująca się pokazami tańca z ogniem z elementami pirotechniki tzw. deszczem iskier. Dziewczyny swoją przygodę z ogniem zaczęły w grupie ILUZJA działającej przy GOK Werbkowice w latach 2009-2018. Pierwszy pokaz pod nazwą SPARKS grupa miała w 2019 roku podczas 51. Ogólnopolskich Spotkaniach Lalkarzy w Chełmie. Grupa dawała też pokazy na Dniach Werbkowic, Dożynkach powiatowych, piknikach itp.
W skład grupy wchodzą: Marika Drożdżak, Alicja Niźnikowska, Wiktoria Adamowicz, Jagoda Knap, Julia Jędrzejewska, Wiktoria Adamczuk (gościnnie).
Tak jak w przypadku Iluzji tak i w tej grupie instruktorem jest Edyta Pomykała.
Grupa teatralna Dziarskie Babki - działalność zawieszona
Grupa Dziarskie Babki z KGW powstała w lutym 2016 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach. Powstanie grupy poprzedziły zajęcia teatralno-literackie przygotowujące do gry aktorskiej na scenie. Był to trening ćwiczący wyobraźnię, koncentrację, zadania indywidualne i w grupach (improwizacje z ciałem, improwizowane opowiadanie historii, kreatywne pisanie, praca z tekstem). Kolejne etapy zajęć stały się punktem wyjściowym do występów na scenie. Grupę tworzą kobiety z różnych KGW z terenu naszej gminy w liczbie 5 osób, a są to: Elżbieta Ślusarz, Anna Turek, Elżbieta Majcher, Jadwiga Krawczyk, Beata Mazurek. Panie zadebiutowały inscenizacją „Dożynki na wesoło” podczas dożynek gminno-parafialnych w Podhorcach 28 sierpnia 2016 roku, kolejną inscenizacją był obrzęd ludowy „Robimy masło” zaprezentowany na Gminnej Wigilii 18 grudnia 2016 roku. Grupę prowadzi Katarzyna Serafin – instruktor GOK Werbkowice. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek od 16:00 do 18:00 w GOK Werbkowice.
Klub Seniora
Klub Seniora działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach zrzesza obecnie 27 członków, emerytów i rencistów z terenu gminy Werbkowice. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu: wtorki i czwartki w godzinach 9:00– 11:00. Wielu osobom dzięki tym spotkaniom przestała dokuczać samotność, mogą miło i ciekawie spędzić czas, dyskutując i słuchając wspomnień. Ogólny zarys działalności: spotkania i wymiana doświadczeń z innymi kubami seniora, organizacja wspólnych wyjazdów, wycieczek, czynne uczestnictwo w wydarzeniach gminnych (przygotowanie potraw tradycyjnych), udział w kursach kulinarnych, przeglądach śpiewaczych (jako zespół LOTOS). Opiekun: Agnieszka Pawlos instruktor GOK Werbkowice.
Zespół GÓRZANKI z Gozdowa
Zespół założyła Wanda Góra w sierpniu 2001 roku. Nazwę „Górzanki” nadał ks. Proboszcz Stanisław Solilak, od nazwiska założycielki zespołu, pani Góry. Większość czasu panie śpiewały przy akompaniamencie magnetofonowym. Początkowo był to zespół wokalny 18-osobowy, młodzież i dorośli, a prezentował programy poetycko-wokalne, z czasem zostały same panie, które obecnie w 70% to osoby w wieku 65-81 lat. „Górzanki” śpiewają na terenie gminy, powiatu, województwa, na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach oraz imprezach okolicznościowych, zarówno kościelnych, jak i świeckich. Kilka z pań w ramach wymiany zespołów wyjeżdżała na Węgry. Zespół odbywa próby w każdy poniedziałek w świetlicy wiejskiej w Gozdowie, występuje często (sezon szczególnie intensywny to maj-październik), a stroje w większości są projektu pani Wandy Góry. Mottem przewodnim zespołu jest cytat J.W. Goethego: „Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp, tam ludzie dobre serca mają. Bo źli ludzie, ach wierzaj mi, nigdy nie śpiewają”. Obecnie zespół śpiewa przy akompaniamencie akordeonu i pianina elektrycznego. W lutym 2013 roku nagrał teledysk z piosenką „Puste miejsce”. W dniu 29 października 2016 roku w Gozdowie „Górzanki” obchodziły swoje święto – 15-lecie powstania zespołu.
Pierwszy skład zespołu stworzyło 18 pań: Cisek Stefania, Jurczyszyn Bronisława, Jędrzejewska Krystyna, Domańska Leokadia, Gis Anna, Jędrych Wiesława (†), Futyma Lucyna, Kamińska Albina, Kamińska Małgorzata, Karpiuk Ewa, Kijko Bożena, Mucha Maria (†), Król Stanisława, Kurpińska Kazimiera, Swatowska Anna, Swatowska Renata, Turrzańska Teresa (†), Walter Leokadia
Aktualny skład zespołu:
- Wiesław Majewski – instruktor, akordeon, klawisze, wokal
- Wanda Góra – kierownik, wokal
- Krystyna Jędrzejewska – skarbnik, wokal
- Leokadia Domańska – wokal
- Lucyna Futyma – wokal
- Bronisława Jurczyszyn – wokal
- Ewa Karpiuk – wokal
- Bożena Kijko – wokal
- Kazimiera Krupińska – wokal
- Halina Lasko – wokal
- Beata Mazurek – wokal
- Regina Mazurek – wokal
- Zenobia Zosik – wokal
Program/repertuar:
W repertuarze zespołu znajdują się: pieśni i piosenki religijne, kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne, wojskowe i partyzanckie, pieśni ludowe i biesiadne oraz piosenki znanych polskich wykonawców II połowy XX wieku do lat współczesnych. Swoje występy wzbogaca recytacją (W. Góra – wiersze własne i Maria Mucha – utwory satyryczne).
Osiągnięcia, nagrody, sukcesy:
- I miejsce (4-krotnie) na Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych Ziemi Hrubieszowskiej (2005, 2009, 2010, 2013)
- Srebrny Różaniec na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku (2009)
- I miejsce na Przeglądzie Artystycznym Twórców Seniorów w Dęblinie (2012)
- III miejsce na Festiwalu „Z kultura i o kulturze” w Łopienniku (2013)
- III miejsce w III Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych (2013)
- III miejsce IV Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych Werbkowice (2014)
- I miejsce w Festiwalu Pieśni i Piosenki Maryjnej Werbkowice (2016)
- I miejsce w VI Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych Werbkowice (2016)
- Wyróżnienie w XVII Jesiennym Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Dęblinie (2016).
Zespół wiele razy plasował się na czołowych miejscach na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach, zdobywając puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.
Siedziba, adres kontaktowy:
Gozdów 140/2, 22-550 Werbkowice
telefon: 84 657 33 68
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zespół LOTOS z Werbkowic
Początkowo zespół występował pod nazwą „Zespół Śpiewaczy z Werbkowic”. Powstał w 1978 roku założony przez Wandę Futymę. Działał w Zakładowym Domu Kultury w Werbkowicach, prowadzony przez instruktora muzycznego – pana Kazimierz Maciuka. Do roku 1991 zespół liczył 16 osób, w tym samym roku opiekę nad zespołem objął p. Wiesław Majewski, który do dziś sprawuje tą funkcję. Zespół istniał do roku 1995, nastąpiły 4 lata przerwy. W 1999 roku wznowił swą działalność, trwało to do roku 2005. W tym okresie (2001) powstał czteroosobowa kapela ludowa, która dołączyła do zespołu śpiewaczego. Od roku 2009 zespół występuje pod nazwą „Zespół Śpiewaczy LOTOS z Werbkowic”.
Wcześniejszy skład Zespołu: Jadwiga Iwon, Wanda Marek, Danuta Pękala, Danuta Bednarczuk, Jadwiga Malicka, Kazimiera Hołubik, Eugenia Lachowska
Aktualny skład zespołu:
- Wiesław Majewski – instruktor muzyczny
- Jadwiga Iwon – kierownik zespołu
- Danuta Pukos – wokal
- Józefa Nowak – wokal
- Danuta Bednarczuk – wokal
- Maria Smoła – wokal
- Kazimiera Hołubik – wokal
- Anna Lisowska – wokal
Aktualny skład kapeli:
- Stanisław Czarnecki - klarnet
- Wiesław Majewski - kontrabas, wokal
- Kazimierz Siudak akordeon
- Krzysztof Lisowski bęben, wokal
Program/repertuar:
Pieśni i piosenki ludowe oraz biesiadne (weselne), żołnierskie, partyzanckie, religijne i patriotyczne
Osiągnięcia, nagrody, sukcesy:
Wyróżnienia oraz nagrody podczas festiwali Maryjnych i przeglądów Śpiewaczych w GOK Werbkowice. Do najważniejszych sukcesów ostatnich lat należą:
- 2011 – I m-ce IX Powiatowy Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej w Uchaniach
- 2012 – wyróżnienie II Powiatowy Festiwal Pieśni Maryjnej w Werbkowicach
- 2012 – I m-ce III Powiatowy Przegląd Pieśni Biesiadnej i Weselnej w Strzyżowie
- 2012 – wyróżnienie Festiwal Piosenki „Majowe śpiewanie” w Trzeszczanach
- 2012 – wyróżnienie Starosty Hrubieszowskiego VII Przegląd Zespołów Śpiewaczych Ziemi Hrubieszowskiej „Kolędy i Pastorałki” w Wołajowicach
- 2013 – Puchar Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego Województwa Lubelskiego w IX Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych Ziemi Hrubieszowskiej „Kolędy i Pastorałki” w Moniatyczach
- 2014 – wyróżnienie w IV Międzypowiatowym Festiwalu Pieśni i Piosenki Maryjnej Werbkowice
- 2014 – II m-ce IV Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych Werbkowice
Siedziba, adres kontaktowy:
Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach
ul. Piłsudskiego 2, 22-550 Werbkowice
telefon: 84 657 20 32, 84 657 20 78
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kapela Podwórkowa STAH
Kapela podwórkowa STAH zawiązała się w 2001 roku. Jej nazwa powstała na cześć jednego z członków kapeli, pana Stanisława Czarneckiego, który sam mawia: "że jest bardzo charakterystyczny i nie sposób go nie zapamiętać". Od początku istnienia brała czynny udział w imprezach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Muzycy z kapeli grają także z zespołem śpiewaczym LOTOS z Werbkowic.
Aktualny skład zespołu:
- Wiesław Majewski – instruktor muzyczny, bas, wokal
- Stanisław Czarnecki – klarnet
- Kazimierz Siudak – akordeon
- Zygmunt Domienik – banjo, wokal
- Krzysztof Lisowski – bęben, wokal
Program/repertuar:
Piosenki w charakterze żartobliwym, rozrywkowym, skoczne i rytmiczne; tzw. „folk” miejski
Osiągnięcia, nagrody, sukcesy:
Kapela STAH koncertuje na wszelkich imprezach lokalnych, powiatowych i wojewódzkich, jak również na terenie województw: podkarpackiego, mazowieckiego. W ramach wymiany kulturalnej koncertowała na Węgrzech i na Ukrainie (Bieriezne – Dni Miasta). W roku 2010 kapela wzięła udział w I Wojewódzkim Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Werbkowicach zajmując II miejsce. W roku 2011 pan Wiesław Majewski podczas festiwalu kapel został uznany najlepszym wokalistą. W 2012 podczas wspomnianego festiwalu w Werbkowicach jeden z członków kapeli, pan Stanisław Czarnecki został wyróżniony jako najlepszy klarnecista, zaś Krzysztof Lisowski, jako najlepszy wokalista. W 2013 kapela zdobyła nagrodę publiczności w Werbkowicach, zaś w Łęcznej podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Podwórkowych i Ulicznych zajęła II miejsce, a pan Stanisław Czarnecki otrzymał nagrodę dla najlepszego klarnecisty. W 2014 podczas Wojewódzkiego Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych nagrodę najlepszego instrumentalisty otrzymał Stanisław Czarnecki. Nieco później zdobyła Puchar Prezesa PGKiM za najlepszą piosenkę o tematyce jarmarcznej. W 2014 roku kapela wzięła udział w festiwalu muzyki folkloru miejskiego, który odbywa się w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie otrzymała podziękowanie za kilkunastoletni wkład w popularyzację piosenki podwórkowej w małych środowiskach lokalnych. W dniach 7-8 maja 2016 roku Kapela Podwórkowa STAH z Werbkowic uczestniczyła w 38 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu gdzie dostała wyróżnienie a w Werbkowicach i Łęcznej zajęła trzecie miejsce.
Siedziba, adres kontaktowy:
Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach
ul. Piłsudskiego 2, 22-550 Werbkowice
telefon: 84 657 20 32, 84 657 20 78
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zespół śpiewaczy z kapelą z Honiatycz
Zespół powstał w maju 1986 roku przy Wiejskim Domu Kultury w Honiatyczach. Liczył wówczas 8 osób. Instruktorem został p. Wiesław Majewski. Po kilku latach zespół zawiesił swą działalność zaledwie na pół roku. W 1992 roku proboszczem parafii w Honiatyczach został ks. Tadeusz Sochan, który reaktywował zespół. Instruktorem został p. Janusz Bogatko, pod którego kierownictwem zespół odnosił pierwsze sukcesy. Wówczas liczba osób w zespole sięgnęła około 20 osób. Kilka lat później zespół otrzymał hrubieszowskie stroje ludowe ufundowane przez ówczesnego wójta – p. Andrzeja Barczuka oraz Radę Gminy. Instruktorami zespołu byli między innymi: p. Jan Długosz, p. Stanisław Momot i p. Kazimierz Maciuk. Obecnie kierownikiem i instruktorem muzycznym jest p. Mirosław Żyła. Do grania i śpiewania w zespole zachęcił swoją rodzinę (żonę i syna). W 2011 roku zespół otrzymał nowe stroje i instrumenty, wziął udział w warsztatach muzyczno-wokalnych, prowadzonych przez profesjonalnych muzyków na co dzień pracujących w Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu (w ramach projektu: „Propagowanie tradycji ludowego muzykowania na terenie Gminy Werbkowice poprzez organizację warsztatów oraz zakup strojów ludowych, instrumentów oraz akcesoriów muzycznych”).
Wcześniejszy skład zespołu: Bogumiła Żyła, Irena Rafalska, Teresa Kliszcz, Edyta Kliszcz, Mirosław Żyła – akordeon, Tadeusz Kos - bęben marszowy, Józef Domienik(†) – skrzypce, Henryk Szeremeta
Aktualny skład zespołu:
- Mirosław Żyła – instruktor i kierownik zespołu, akordeon, wokal
- Teresa Kliszcz – wokal
- Irena Rafalska – wokal
- Sabina Szura – wokal
- Edyta Kliszcz – wokal
- Bogumiła Żyła – wokal
- Tadeusz Kłos – bębenek, wokal
- Andrzej Żyła – kontrabas, wokal
Program/repertuar:
Pieśni i piosenki ludowe oraz biesiadne, żołnierskie, partyzanckie, religijne i patriotyczne
Osiągnięcia, nagrody, sukcesy:
- Grand Prix w Górecku Kościelnym ( Festiwal Pieśni Maryjnej) – dwukrotnie
- I miejsce w Uchaniach (Powiatowy Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej) – dwukrotnie
- I miejsce w Strzyżowie (Powiatowy Przegląd Piosenki Ludowej i Biesiadnej) – dwukrotnie
- III miejsce w Rejowcu (Piosenka i Przyśpiewka Weselna)
- I, II, III miejsce w Werbkowicach (Festiwal Pieśni Maryjnej) oraz wiele innych nagród i wyróżnień
- 2005r. – występ na Węgrzech ( w ramach wymiany zespołów)
- Najlepszym instrumentalistą III Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych został pan Wiesław Majewski. (2013).
- III miejsce w IV Międzypowiatowy Festiwal Pieśni i Piosenki Maryjnej Werbkowice (2014).
- III miejsce w IV Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych Werbkowice (2014).
- Wyróżnienie w V Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych Werbkowice (2015).
- II miejsce w VI Międzypowiatowym Festiwalu Zespołów Śpiewaczych Werbkowice (2016).
Siedziba, adres kontaktowy:
Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach
ul. Piłsudskiego 2, 22-550 Werbkowice
telefon: 84 657 20 32, 84 657 20 78
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.