Wystawa poświęcona kulturze przeworskiej

Zapraszamy na wystawę poświęconą kulturze przeworskiej. Wystawa powstała z przedmiotów pożyczonych z Zagrody Wandalskiej w Kotorowie. Wystawę można obejrzeć w GOK Werbkowice od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00.

W wyniku badań powierzchniowych prowadzonych w ramach Archeologicznego Zdjęcia Polski na terenie miejscowości odkryto 24 stanowiska (punkty osadnicze). Po raz pierwszy człowiek pojawił się na terenie tej miejscowości na początku neolitu. Najstarsze zabytki archeologiczne związane są z kulturą ceramiki wstęgowej rytej (5500-5200 r. p.n.e.). Podczas badań wykopaliskowych przeprowadzonych w latach 1959-60 odkryto 5 owalnych jam gospodarczych, w których znaleziono fragmenty naczyń glinianych, fragment glinianego przęślika, częściowo obrobiony róg, szydło kościane, drapacz i nóż krzemienny oraz jednopiętrowy rdzeń krzemienny. Dalsze zabytki dotyczą kultury lubelsko-wołyńskiej (4700-3400 r. p.n.e.), do której zaliczono, odkryte podczas badań wykopaliskowych, dwa groby szkieletowe wyposażone w dużą ilość naczyń glinianych malowanych białą farbą: pucharki doniczkowate i czarki gruszkowate, a także amforki. Z badań powierzchniowych znane są nieliczne fragmenty ceramiki należącej do kultury pucharów lejkowatych (4200-2900 r. p.n.e. ) oraz kultury amfor kulistych (2700-2500 r. p.n.e.). Z ostatnią kulturą neolityczną- kulturą ceramiki sznurowej (2900-2200 r. p.n.e.) związane są dwa groby szkieletowe, wyposażone w naczynia gliniane zdobione odciskami sznura, toporek kamienny oraz gładzik kościany. Z badań wykopaliskowych pochodzą również nieliczne fragmenty naczyń kultury trzcinieckiej (1600-1200 r. p.n.e.). Natomiast licznie reprezentowana jest tu kultura łużycka (1200-400 r. p.n.e.). Odkryto pięć jam gospodarczych datowanych na okres halsztacki (650-400 r. p.n.e.), w których znaleziono dość bogaty materiał ceramiczny. Sporo fragmentów garnków glinianych znaleziono również w 17 obiektach zaliczonych do grupy czemiczyńskiej (200 r. p.n.e.-pocz. n.e), w tym część tzw. kozła ogniowego. Z badań powierzchniowych znanych jest kilka stanowisk zaliczonych do kultury przeworskiej (pocz. n.e-lll w.). Ciekawy i liczny materiał ceramiczny datowany na lll-poł. IV w. n.e. związany z grupą masłomęcką został odkryty podczas wykopalisk. Odkryto tutaj grób szkieletowy wyposażony w naczynia toczone na kole i lepione ręcznie, pucharek szklany oraz srebrną zapinkę. Dość licznie występuje na terenie Kotorowa wczesnośredniowieczny materiał ceramiczny datowany na IX-XIII wiek.

Stanowisko zostało wpisane przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na listę "Stanowisk archeologicznych z Lubelszczyzny o znaczeniu ogólnopolskim".

poz. 18. Werbkowice-Kotorów gm. Werbkowice - osada i cmentarzysko wielokulturowe - od 5500 r. p.n.e. do V w. n.e.