Zdjęcie z Dozynek

W niedzielę, 1 września 2024 roku, w Werbkowicach odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Parafii św. Michała Archanioła w Werbkowicach, celebrowaną przez Księdza Proboszcza Stanisława Kupczaka. Po Mszy, barwny korowód z wieńcami przemaszerował na plac przy Zespole Pałacowym w Werbkowicach.

Korowód prowadził Pan Zbigniew Kozik, Komendant Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Werbkowicach. Niewątpliwą atrakcją Dożynek była bryczka z piękną parą koni, która w korowodzie przewoziła Starostów i gospodarzy Dożynek - Panią Monikę Podolak, Wójta Gminy Werbkowice oraz Pana Józefa Kuropatwę, Starostę Powiatu Hrubieszowskiego. Szczególne podziękowanie kierujemy do Pana Piotra Kozery, dyrektora Rolniczego Zakładu Doświadczalnego (IUNG) w Werbkowicach, za udzielenie placu i koni do korowodu.

Starostami Dożynek byli Magda Kowalczyk z Hostynnego (gmina Werbkowice) i Grzegorz Wszoła z Radostowa (Powiat Hrubieszowski), którzy w procesji z darami ofiarowali chleb z tegorocznych zbiorów, symbolizujący rolniczy trud.

Warto wspomnieć o rękodziełach z różnych zakątków naszego regionu: przepiękne wiklinowe kosze, rzeźby z drewna, własnoręcznie robione przedmioty z ceramiki, ozdoby domowe, wieńce z suszonych kwiatów, biżuteria z Afryki i wiele innych.

Uroczystości Dożynkowe otworzyła Wójt Gminy Werbkowice, Pani Monika Podolak, przywitała gości oraz podziękowała w przemówieniu rolnikom za trud i pracę. Słowa wdzięczności kierował również Pan Józef Kuropatwa, Starosta Powiatu Hrubieszowskiego, oraz zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP, Pan Wiesław Różyński.

Podczas uroczystości odbyły się dwa konkursy na najpiękniejszy wieniec. W Gminie Werbkowice zwyciężył wieniec z Sołectwa Podhorce; nagrodę wręczyła Pani Wójt Gminy, Monika Podolak. Pierwsza nagroda Powiatu Hrubieszowskiego została przyznana również Sołectwu Podhorce, a nagrodę wręczył Pan Starosta Powiatu Hrubieszowskiego, Józef Kuropatwa. Nagrodę za II miejsce zdobyło Sołectwo Modryniec (Gmina Mircze), a III miejsce zajęły Drohiczany (Gmina Uchanie). Serdecznie gratulujemy zwycięstwa! Dodatkową nagrodę - vouchery w konkursie za najpiękniejszy wieniec ufundowały Zamojskie Zakłady Zbożowe, które wręczyli Prezes, Pan Krzysztof Kryszczuk, oraz Pani Poseł na Sejm RP, Małgorzata Gromadzka.

W trakcie Dożynek odbyły się również III Powiatowe zawody w Powożeniu Zaprzęgami Parokonnymi.
I miejsce zajął Pan Jarosław Ulanowicz z miejscowości Grabowiec.
II miejsce zajął Pan Mirosław Stafi z Zamościa.
III miejsce zajął Pan Artur Brozowski z Horyszowa.

Nagrodę za najpiękniejszy Zaprzęg Koni Małopolskich otrzymał Marek Łukaszczyk z Mircza.

Uroczystości w kościele i podczas przemarszu korowodu uświetniła orkiestra dęta z Grabowca.

Serdeczne podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich z Malic, Podhorzecc, Konopnego, Strzyżowca, Łysej Góry, Sahrynia, Wilkowa, Terebina, Werbkowic, Turkowic, Hostynnego, Peresołowic oraz Drohiczany! Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, ciężką pracę oraz nieoceniony wkład w życie naszych lokalnych społeczności. Dzięki Waszej pasji i oddaniu, pielęgnowane są nasze tradycje, kultura oraz wartości, które przekazujemy kolejnym pokoleniom.

Szczególne podziękowanie dla nowo powstałego koła Gospodyń Wiejskich z Werbkowic za pomoc i przepiękne dekoracje Dożynkowe.

Wszyscy bawili się przy różnorodnych rytmach zespołów muzycznych, a gwiazdą wieczoru był zespół Mejk.

Sponsorami Dożynek Powiatowo-Gminnych w Werbkowicach byli: Bank Spółdzielczy w Werbkowicach, ELAWAN Energy, ARS Piekarnia Antoni Artur Skrzypa w Werbkowicach, Hurtownia spożywczo-przemysłowa – Jerzy Rybczyński. Partnerem był KSC S.A. Oddział Cukrownia Werbkowice.

Organizatorzy Dożynek: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie, Wójt Gminy Werbkowice Monika Podolak, Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach, Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Werbkowicach.